Brandmand dræbt under indsats i Seest
Den 3. november 2004 eksploderede en fyrværkerifabrik i Seest, som er en forstad til Kolding
Den 33-årige frivillige brandmand Max Jørgensen, måtte betale den højeste pris for sin indsats for at redde mennesker og værdier i området. Efter sin død blev Max Jørgensen posthumt tildelt Forsvarets medalje for faldne og sårede i tjeneste. Han efterlod sig hustru og to sønner på syv og fem år.
Blandt redningsmandskabet kom syv mand til skade, heraf to alvorligt. 34 redningsfolk, otte politibetjente samt 27 mand fra Beredskabsstyrelsen blev indlagt på sygehuset til observation for røgforgiftning.
To medarbejdere var i gang med at tømme en 40 fods ISO-container med fyrværkeri på N.P. Johnsens Fyrværkerifabrik. De tabte en kasse raketter.
Raketterne eksploderede, og ilden bredte sig hurtigt til resten af fyrværkeriet i containeren samt en anden 40 fods container, hvorefter der skete en stor eksplosion klokken 15:25. Branden bredte sig også til de haller, hvor hovedparten af fyrværkeriet blev opbevaret – en mængde på cirka 800 tons.
Da denne store mængde sprang i luften kl. 17:45 ved tre store eksplosioner, fremkaldte de en så voldsom jordrystelse, at det svarede til 2,2 på Ricther-skalaen. Eksplosionerne sendte betonstykker, mursten, tagplader og store jerndragere flere hundrede meter væk fra fabriksområdet.
Relaterede sider:
- Arbejdsulykke 1983 Brandmand Ejner Jensen
- Dødsulykke 2000 Brandmand Palle Ipsen
- Dødsulykke 2002 - Tre brandmænd døde under brandøv
- Arbejdsulykke 1992 - Fald fra stillads - brandmand
- Arbejdsulykke 1994 Røgdykker 3 grads forbrænding
- Arbejdsulykke 2004 Gasudslip på brandstation
- Arbejdsulykke 2004 - brandmand faldt ned skakt
- Arbejdsulykke 1999 Røgdykker fik alvorlig skade i
- Dødsulykke 2003 koste indsatsleder livet
- Arbejdsulykke 2011 10 brandmænd på hospitalet
- Arbejdsulykke 2009 Brandmand lå i seks dage med br
- Varmekollaps i fjernvarmetunnellen 2010
- Brandmænd tæt på at blive ramt af tagkonstruktion
- Arbejdsulykke 1986 Brandmand dræbtes ved glatføreu
- Tæt/Nærved 1985 Betonloft var livsfarlig brandbomb
- Den voldsomme ildebrand i Dehns Palæ 2010




